TR Doktor

Uzm. Dr. Mustafa Karakan Doktoruna Soru Sor


Son Cevaplanan Sorular

Geçemeyen Alerji Merhabalar mustafa bey ocak ayından bu yana geçmeyen allerjik var kollarımda ve gogus bölgemde aile doktorum sizi önerdi daha önce sizde ozon tedavisi olmuş ve enerjisinden kurtulmuş alerjimin son bulmasını istiyorum

Uzm. Dr. Mustafa Karakan: Merhabalar, Sizinki gibi uzun süreli alerjilerde bağışıklık sisteminin sürekli uyarılması sorunu oluyor. Öncelikle alerji nedenlerinin ve alerjiye neden olan bağışıklık sistemi sorunlarının tespit edilmesi gerekecek. Genel anlamda ozonterapi ve nöralterapi gibi yöntemler alerjinin kontrol edilmesinde ve kalıcı tedavisinde faydalı tedaviler olarak kullanılmaktadır. Geçmiş olsun dileğiyle.

Yuz felci akapunktur Merhaba 26 yaşındayım. Beyin tümörü nedeni ile ameliyat oldum 2.5 yıl önce ve sol yüzümde felç meydana geldi. 1 yıl fizik tedavi gördüm ancak tamamen iyileşme olmadı. Akapunktur yöntemi ile iyileşme mümkün müdür? Teşekkürler.

Uzm. Dr. Mustafa Karakan: Merhaba Belkıs hanım, Beyin ameliyatı sonrası gelişmiş bir yüz felci ise operasyon beyinde oluşturduğu reaksiyonlar nedeniyle olabilir. Daha sonraki dönemde gelişmiş bir sorun ise değerlendirmek gerekir. Periferik veya santral kaynaklı yüz felci olduğu ortaya konmalı. Bu durumda neden olabilecek sorunlar ortadan kaldırılması için tedaviler yapılabilir. Bu durumlarda akupunktur kısmen faydalı olmakla beraber, nöralterapi uygulamaları yüz güldürücü sonuçlar verebilir.

BEL AĞRISI Hocam 2008 de geçirdiğim bir travma sonucu belimde oluşan hasarda L1 ,L4,L5ve S1 omurilik kemiklerinde oluşan kırıkların yerine platin takıldı. Kaza esnasında zedelenen sinirler mevcuttur. 6 yıl sonra Ağrı'lardan dolayı ve sinir sıkışmalarından dolayı platin çıkarıldı. Yerine betorname malzeme kullanıldı. 1 yıl sonra ağrılar daha şiddetli başladı. Şiddetlenen Ağrı'lardan dolayı sağ tarafta uyuşma meydana geliyor. Ağrı'larımı acil serviste C....... VE N........ ilaçlar ile gideriliyor. Ancak bunlarda bazen yetersiz kaşıyor. Beyin cerrahi ameliyat risk teşkil ettiği için cerrahi operasyona yanaşmıyor. Bu konuda bize Nasıl yardımcı olabilirsiniz? Hocam. Şu an 29 yaşındayım ve Erkek. Saygılar

Uzm. Dr. Mustafa Karakan: merhaba Mahmut bey, Yaşadıklarınız dolayısı ile yapılan ameliyat ve müdahaleler yerinde. Yaşadıklarınız ve müdahalelerin sinir sistemine çok yakın bölgelerde olması sinirlerde aşırı uyarılmaya neden olmuş gibi görünüyor. Buna sempatik hiperaktivite yada sempatik tonus artışı deniyor, Yani buna, sinirin aşırı uyarılması yada uyarı kalkmasına rağmen uyarı devam ediyor gibi davranması diyebiliriz. Sizde olduğu gibi bazı kimselerde bu durum gelişebilir. Sanırım sizde de böyle bir durum söz konusu. Sinir sisteminin aşırı uyarılmasını azaltabilecek yöntemlerden birisi de nöralterapi uygulamalarıdır. Muayene ve tedavilere yanıtınızın sonuçlarını değerlendirerek tedavinin ne kadar sürede ve ne kadar yararlı olabileceği hakkında fikir oluşturabiliriz. Geçmiş olsun dileğimizle.

Baş agrısı İyi günler hocam başımda bir agrı var genellikle aşırı agrı egilme sırasında oluyo genellikle boyun kısmına yogunlaşıyo

Uzm. Dr. Mustafa Karakan: merhaba, yaşınız ve cinsiyetiniz gibi temel bilgileri verseniz daha faydalı yanıt alabilirdiniz. Baş hareketi ile oluşan baş ağrısında genel olarak sinüs bozuklukları düşünülebilir. Ani başlayan ve kısa süredir var olan bir baş ağrısı ise sinüzüte bağlı olabilir. Farklı olarak, örneğin baş ağrısını oluşturan neden hormonal düzensizlik, sezaryan ameliyatı, gömülü bir yirmilik diş, diş sıkma veya diş sorunları, sık boğaz enfeksiyonları(bademcik, sinüzit, kulak iltihabı vb)) nedenli olabilir. Öncelikle muayene olup nedenin belirlenmesini tavsiye ederim. Baş ağrılarında bütünsel bir bakış ile baş ağrısının nedenine yönelik muayene ve tedavi yöntemlerinin uygulanması daha başarılı ve kalıcı olur.

Baş agrısı Merhaba hocam 34 yaşında evli bir bayanım hiç geçmeyen sabahları kalkınca baş agrım var

Uzm. Dr. Mustafa Karakan: merhaba, Örneğin baş ağrısını oluşturan neden hormonal düzensizlik, sezaryan ameliyatı, gömülü bir yirmilik diş, diş sıkma veya diş sorunları, sık boğaz enfeksiyonları nedenli olabilir. Öncelikle muayene olup nedenin belirlenmesini tavsiye ederim. Baş ağrılarında bütünsel bir bakış ile baş ağrısının nedenine yönelik muayene ve tedavi yöntemlerinin uygulanması daha başarılı ve kalıcı olur.

Devamı