TR Doktor

Uzm. Dr. Mustafa Karakan Doktoruna Soru Sor


Son Cevaplanan Sorular

panik atak Merhaba doktor bey panik atak la ilgili çalışmanız var mı?

Uzm. Dr. Mustafa Karakan: merhabalar, Panik atak dediğimiz sorun aslında hastanın nefes almakta sıkıntı duyması ve kalbinde sıkışma,i çarpıntı gibi durumlar. Bunların muayenesinde organik bir durum tespit edilmeyince psikolojik olarak değerlendirilerek Panik atak teşhisi konuyor. Bu durumda da yapılan tedavi daha çok psikotik ilaçlarla yapılmaya çalışılıyor. Başlangıçta faydalı olsa da tedavi daha sonra yetersiz kalıyor. Bu nedenle bu durumların nedenini detaylı incelenmesi ve nedenin ortaya konması durumun tedavisini sağlayacaktır.

Sol yüzde ağrı Mrb hocam benim sol yüzde yaklaşık 4 aydır geçmeyen sürekli ağrı var

Uzm. Dr. Mustafa Karakan: Merhaba, Atipik fasial nevralji klasik bakış açısı ile hekimlerimizin de zorlandığı bir durumdur. Üzerine yandaş bazı problemleri de beraberinde çözümlemek zorlaşabilir. Sık bogaz enfeksiyonu (bademcik iltihabı yada dolgunluğu, farenjit), kulak dolgunluğu, çınlama, çene eklemi ağrısı, baş dönmesi, baş ağrısı, boyun tutulmaları-ağrısı ve kas ağrıları gibi yandaş şikayetler de oluşturabilir. Hatta uzak bölgelerden örneğin safra kesesi, mide ve kalın barsak sorunları da yansıma ağrısı olarak atipik fasial nevralji nedeni olabilir. Bu durumda nevralji nedeni olabilecek sorunların özel muayene ve tetkiklerle tespit edilmesi ve çözümlenmesi nevralji şikayetlerinin yanında diğer yandaş sorunlara da çözüm oluşturacaktır. Özellikle diş kaynaklı olabilme olasılığı sıktır. Bu nedenle panoramik diş grafisi(gömülü diş, taşmış kanal tedavileri) ve diş hekiminin, çene eklemi ve dişleri muayenesi ile dişlerde sorun oluşturacak bir durumun olmadığının netleştirilmesi gerekir. Diş hekiminin yapacağı tedaviler sonrası veya beraberinde nöralterapi uzmanın muayene de bulgularına göre uygulanacak nöralterapi injeksiyon tedavileri oldukça başarılı ve kalıcı sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Geçmiş olsun dileğiyle.

Candida Albikans Merhaba hocam 1 yıldır sağlık problemleri yaşıyorum özellikle zihinsel problemler . Medikal tıp doktorlarına gittim ama bir sonuç alamadım. Sonra kendi kendime araştırma ya başladım ve Candida olabileceğini düşünüyorum. Gaziantep de sizi buldum . Bu hastalıktan bir an önce kurtulmak istiyorum.

Uzm. Dr. Mustafa Karakan: Merhabalar, Kandida barsak mantarı oldukça farklı şikayetlere neden olabilen bir durum. Teşhis ve tedavisi de bir kadar zor olabiliyor. Bu nedenle tanınması ve değerlendirilmesi hekim arkadaşlarca göz ardı edilebiliyor. Etkin tedavi yöntemleri ve mevcut, biz de bunları kullanıyoruz. Hastalığın tedavisinde bir takım başarılı çalışmalarımız oluyor.

Vertigo Hocam bende vertigo var doktora gittim ilaçta kullanıyorum doktor manevra haraketleri yaptı ama yinede bu hastalıktan kurtulamadım acaba acaba bu hastalık zamanla geçermi? Teşekkür ediyorum.

Uzm. Dr. Mustafa Karakan: merhabalar, Vertigo bazı manevra uygulamaları ile hızlıca düzeltilebilir. Ancak nedenin ortaya konması ve bunun tedavi edilmesi esas yapılacak tedavidir, bu durumda kalıcı olarak düzelir. Aksi durumda sık sık tekararlayacaktır. Yaşınıza bağlı olarak bir çok neden vertigoya neden olabilir. Diş ve ağız kapanma problemlerinden, sık bademcik, farenjit, gastrit durumlarına kadar bir çok neden vertigoya neden olabilir. Bu durumların tam tedavisi sağlanır ise vertigo da başarılı sonuç alınabilir.

plantar fasia Merhaba hocam 3 yildir ayak tabanlarimda agri mevcut.plantar fasia teshisi konuldu fizik tedavi oldum egzersizleri denedim fakat herhangi bir netice alamadim.Arastirmalarima gore proloterapi yapildigini ogrendim plantar fasia prolo terapiyi uygun goruyormusunuz

Uzm. Dr. Mustafa Karakan: merhabalar, tendon hasarlarında proloterapi faydalı olabilen bir tamamlayıcı tıp yöntemi. Ancak nedenin ortaya konması, belirlenmesi ve bunlara yönelik tedavilerin yapılmasından sonra uygulanırsa başarı kalıcı olacaktır.

Devamı