TR Doktor

Herhangi Bir Doktora Soru Sor

Seçmiş olduğunuz branşı ilgilendiren uzmanlara sorunuz iletilecektir.
Son Cevaplanan Sorular

Psikolojik olarak yutma güçlüğü yaşama ? Merhaba psikolojik olarak yutma güçlüğü yaşıyan bir arkadaşımızın şikayetini aynen iletiyorum,yardımcı olursanız sevinirim. 5-6 kez boğulma tehlikesi geçirdim yiyecekler boğazımda kaldı. heimlich yöntemi ile kardeşim sırtıma vurdu boğazımdakileri daha rahat çıkardım. her yemek yeme vaktinde aklıma yutamıyacağım boğulacağım soluk boruma kaçıcak ölücem düşüncesi geliyor ve bu düşünceyi kfamdan atamıyorum. bu düşünceylede yemeye çalışınca öksürme öğürme boğulmaya ytakın sıkıntılar yaşıyorum. çok zayıfladım 78 kilodan 67 ye düştüm. durum ciddi. psikiyatriye gittim çok kötü durumdayım benim gibi bir durum yaşayıp iyileşen varsa tavsiyelerini bekliyorum. yeni gelişme : sevk edildiğim hastanedeki doktorun önerdiği ilacı kullandım fakat büyük oranda iyileşsemde tam anlamıyla halen iyileşemedim. aklıma geldikçe başlangıç noktasına döner gibi oluyorum hatta dönüyorum ve hayatım çekiilmezo oluyor çünkü yutamama durumum hala devam ediyor aralıklı olarak.

Doç. Dr. Osman VIRIT: Merhaba Iyilesen çok hasta var. Tedavinize devam edin, ilac ve psikoterapi ile en iyi sonuç alınıyor. Geçmiş olsun

Yürüme Merhaba. Bir hafta sonra 17 aylik oluyor oglum ancak desteksiz yurumuyor. Tek elinden tutup gidebiliyor. Diger gelisim alanlarini takip ediyorum. Tek sozcuk evresi guzel gidiyor hatta yavas yavas telegrafik konusmada geliyor gibi. Istediklerini eliyle isaret edip ifade ediyor. Kaslarinda da bir problem yok bence yurur de ama cok korkuyor. Dusme yasamadik. Baska bir sebebi olabilir mi korkusunun? Bana geliyor 18 aylikda da yurumeyecek cnku yaklasik 4 aydir bu sekilde.

Doç. Dr. Mehmet İbrahim Turan: Merhaba çocuğunuzun muayene edilip değerlendirilmesi gerekiyor. Gecmis olsun

DUYGU DURUMUNDA DEĞİŞİKLİK En mutlu anlarımda beni kötü düşüncelere sürükleyen bir ses var kafamda. Bu kendi sesim. Her zaman olumsuz şeyleri düşünmeme sebep oluyor. Ölüm korkusu ve buna benzer şeyleri gözümde büyütmeme sebep oluyor. Yaşımın daha genç olmasına rağmen hayatın son bulduğunu ve dünyada yalnız kalacağıma dair düşünceler ile huzurumu fazlası ile kaçırıyor. Fiziksel tepkiler gösteriyorum. Uykularım kaçıyor bazen. Hep kafamda hiç bitmeyecek acılar çekeceğime dair düşüncelere sokuyor beni. Bu durumdan nasıl kendimi sakınabilirim bilmiyorum.

Doç. Dr. Osman VIRIT: Merhaba Detaylı görüşmeden bir söylemek yanlış olur. Hayatınız çok etkileniyorsa bir psikiyatriste başvurmanızıöneririm. Geçmiş olsun

diş eti problemi hocam ben 15 yaşındayım diş etlerim iltihaplı ve kızarık diş hekimine gittim doktor bakımını düzgün yapmadığımdan kaynaklandığını söyledi ve dişlerimi daha düzenli fırçalarsam düzelecekmiş (bende dillimle dişimi öne ittirdiğimde çıt diye bir ses varmış gibi geliyor)DİŞLERİMİ KAYBETMEKTEN KORKUYORUM SİZCE DÜŞERLER Mİ? (ALT ÇENEM)

Dt. Mehmet AKSU: Muayene oldugunuz hekimin soyledikleri benim görmeden söyleyeceklerimden daha geçerlidir. Hekiminize güvenin.

EŞİMLE BOŞANIYORUZ KIZIMIZ 5 BUÇUK YAŞINDA BİLMİYOR KOLAY GELSİN HOCAM EŞİMLE BOŞANICAZ KARAR ALDIK ŞU AN FARKLI EVDEYİZ KIZIM 5 BUÇUK YAŞINDA VE ÇOK HASSAS BİR KIZ NASIL SÖYLEMELİYİM NASIL ANLATMALIYIM NE YAPMAM GEREK

Uzman Pedagog Okan Bal: Merhabalar Boşanma Öncesi ve Sonrası İçin Ebeveyn Danışmanlığı İle Bu Sorununuzu Sağlıklı Şekilde Atlatabilirsiniz. Ebeveyn Danışmanlığı Ebeveyn Danışmanlığı, hamilelik, bebeklik, çocukluk ve ergenlik dönemlerinde çocuklarınızı sağlıklı bir biçimde yetiştirmenize yardımcı olan, çocuğun karşılanması gereken ihtiyaçları, çocuğun gelişim özellikleri, hangi davranışın normal hangi davranışın normal dışı olduğunu ayırt etme, çocuğun yaşına uygun gelişiminin sağlıklı bir şekilde ilerleyip ilerlemediğini tespit etme ve sosyal-duygusal gelişimi yerinde olan çocuklar yetiştirmek için sağlıklı, işlevsel ebeveynlik becerileri konularında verilen danışmanlık hizmetidir.

Devamı