TR Doktor

Herhangi Bir Doktora Soru Sor

Seçmiş olduğunuz branşı ilgilendiren uzmanlara sorunuz iletilecektir.


Son Cevaplanan Sorular

Panik Atak Hocam panik atak hastasıyım tedavi süreci nasıldır? Bilgi verebilir misiniz

Dr. Mustafa İspir: Panik atak; nefes almada güçlük, kalp çarpıntısı, baş dönmesi, titreme, kontrolü kaybetme ya da ölüm korkusu gibi bedensel, bilişsel ve davranışsal belirtilerle karakterize yoğun bir anksiyete atağıdır. Panik bozukluk ise beklenmedik ve yineleyen panik ataklarla seyreder. Kişi bir defa bile atak geçirse bile, sonraki panik atağın her an gelebileceği endişesi yaşar. Panik atak yasayan kişiler beden duyumlarını bir felaket gibi yorumlama eğilimde olurlar. Sorunun çözümüne yardımcı olduğunu düşündükleri kaçınma ve güvenlik arama davranışlarını tekrar tekrar yaparlar. Bu davranışlar geçici bir rahatlatma sağlasa bile uzun dönemde kişinin hayatını kısıtlamaya, kendini kötü hissetmesine, giderek başka alanlara yayılmasına sebep olabilir. Tedavide hem ilaçlar hem de psikoterapiler uygulanmaktadır. Bilişsel Davranışçı Terapi de öncelikle panik ataktaki bedensel duyumların bir anatomisi çıkarılır. Bunun yanlış yorumlamalarla; kaçma, kaçınma ve güvenlik arama davranışları ile bağlantısı kurulur. Bu aşamalardan sonra davranışçı müdahalelerle kişiye düşüncelerini test etme fırsatı sunulur.

YAYGIN AKSİYETE BOZUKLUĞU Hocam merhabalar, sağlık, aile,iş gibi şeylerle ilgili aşırı derecede bir kaygı halindeyim. Özellikle sağlık anlamında. ya kör olursam sağır olursam felç kalırsam gibi. 2 aydır psikologa gidiyorum ancak en baştaki gibi olmasada durum hala aynı ne önerirsiniz? ilaç kullanmalımıyım.

Dr. Mustafa İspir: Merhabalar, Kaygı hayatımızda normalde varolan bir duygudur. Kaygımız sayesinde tehlikelerden kaçabilir ve hayatta kalabiliriz. Fakat kaygı(anksiyete) bozukluğu olan kişilerde kontrolsüz olarak artan kaygı, sürekli diken üstünde olma hali hayat kalitesini düşürebilir. Böyle durumlarda hem psikoterapiler hem ilaç tedavileri uygulanabilmektedir. Psikiyatri uzmanına başvurmanızı öneririm.

7yaşında kızımla ilgili Mrh.hocam 7 yaşında kızım var kendi kendine bağırıyor aşırı dikkat dağınıklığı ve hiper aktifliği var yerimiz zonguldak ta nerede özel hastanemi devlet hastanesimi

Uzm. Dr. Yusuf Karaer: Zonguldak merkezde Acılık’ta. 05523428765 bu numaradan ulaşarak sekreter hanımdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bel ağrısı Merhabalar. 4 5 aya yakındır bel ağrım var. Önceden hafifti ama son 2 aydır sol ayağımda hissizlik, ağrı hatta kemiklerinde ağrılar başladı sağ ayağımda da arada bir oluyor en fazla sol ayağımda.Beyin cerrahisine gittim. Mrg sonucumda L5 S1 diskinde posterior santral taşma var. L4 L5 diskinde minimal taşma ve L5 vertebra düzeyinde grade I retrolistezis izlenmiş. Lütfen cevaplar mısınız?

Prof. Dr. Mehmet Şenoğlu: Öncelikle geçmiş olsun. Film raporları ve şikayetleriniz bel kayması olduğunu gösteriyor. Ancak ileri bazı filmler yapmak lazım. Muayne yapıp nörolojik defisitiniz var mı ? Ona bakmak lazım. Ek filmler ve muayne sonucunda öncelikle ameliyat gerekiyor mu ona karar vermeliyiz. Gsm 5065419618

Lens Hocam lensi taksam ve uyuduğumda cikarmasam bir sey olurmu

Op. Dr. Fatih YENİHAYAT: Günde 8 saatten uzun takmamaniz gerekir.

Devamı