TR Doktor

Uzm. Dr. Mehmet Fethi Alişir Doktoruna Soru Sor


Son Cevaplanan Sorular

kalp ve nefes almakta zorluk son günlerde sırt üstü yatarken kalbimde bir baskı ve nefes almakta zorluk çekiyorum bu bir belirti midir?

Uzm. Dr. Mehmet Fethi Alişir: Öncelikle geçmiş olsun. Şİkayetleriniz direk kalp ile bağlantılı gibi durmuyor ancak daha önceden kalp hastalığı var ise veya şikayetler ısrarla devam ediyor ise Kardiyoloji Hekimine başvurmalısınız.

Aort yetmezlik ve spor Merhaba, Spor ve Diyet ile 67 kilo verip, 155'den 88 Kilograma düştüm, Ama şöyleki Aort yetmezlikten sonra spor yapmam yasaklandı, ve haliyle ben spor aşığı bir insan haline geldim. Şimdi ağırlık kaldırmak ve yüksek tempo yasak. Peki dambıllar ile , kardiyovasküler sistemi çok tetiklemeden, fitness yapabilirmiyim?Tek kol ile göğüs press gibi (iki kol ile ağırlığı göğüs ortasına almamak için) Problemim: 2. dereceden aort kapak fibrotik, 6 aydan 6 aya muayeneye gidiyorum herhangi bir ilerleme de söz konusu değil, Yol gösterebilirmisiniz ?

Uzm. Dr. Mehmet Fethi Alişir: Bence senin yapacağın en güzel spor yürüyüş olabilir. Hafif tempolu yürüyüş hem kalp sağlığın hem beden sağlığın için yeterli. Ayrıca yüzme sporuda ağır şartlar olmamak kaydı ile düşünülebilir. Ancak aletli sporlar sadece kalbini yoracağını için düşünmemelisin.

Mitral posteror kapak açılımı kısıtlılığı Merhaba gogus ağrisi ve kalp sıkışması nedeniyle gittiğim kardiyoloji bolumunde ultrason istedi. kalp ultrason sonucumda mitral posteror kapak açılımı kısıtlı cıktı doktorum supheli bir durum 6 ay sonra kontrol istedi.. ne anlama geliyor ciddi bir problemmi sıkısma sebebi bu problemden kaynaklimidir bilgilendirrmisinz

Uzm. Dr. Mehmet Fethi Alişir: Geçmiş olsun. Şikayetleriniz bu nedenle ilgili olabilir ancak önemli olan kapak darlık seviyesidir. Bu bilgilere de sahip olmam gerekir.

intima media öncelikle merhaba ablamın gözleri 1,5 2 yıldır görmüyor teşhis konulamadı en son izmit seka hastanesinde yaptırdığımız testte intima media kalınlığı artmıştır denditroid glandda boyutları belirgin artmış ve multiple nodüller mevcuttur dendi yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Uzm. Dr. Mehmet Fethi Alişir: multipl skleroz yada tıkayıcı serebrovasküler hastalık olabilir. Araştırılması gerekir

ÜST MEDİASTANEL KİTLE merhabalar. solda boyun infeiorunda torasik girişe de uzanan 4x4,5x4,3 cm boyutlarında kitlesel lezyon var. aortik topuz düzeyinde avasküler orijinleri ile yakın ilişkili olup, ana karatoid arteri ve jigüler veni anteriora, subklavyen atreri posteriora itmektedir. vasküler yapılara belirgin invazyon bulgusu yoktur. vasküler yapı sebebi ile biyopsi alınamadı (kanama riski). pet ct ile değerlendirildi SUVmax;13,25. malign natürde olduğu düşünüldü. onkoloji konseyinde tartışılan hastanın anjiosarkom olabileceği düşünüldü. konsültasyon rapor özetidir hocam, bizi kimi göğüs cerrahiye, kimi kalp damar cerrahiye, kimi kbb ye kimi genel cerrahiye yönlendiriyor. ne yapmalıyız?

Uzm. Dr. Mehmet Fethi Alişir: Kulak burun boğaz ve kalp damar cerrahi in birlikte yapabileceği bir işlem. Geçmiş olsun

Devamı