TR Doktor

Ortopedi ve Travmatoloji Nedir?

Ortopedi ve Travmatoloji , Ortopedik cerrahi ülkemizde kısaca ortopedi olarak bilinir, ancak tamamen cerrahi bir branştır ve doğru adı, tüm dünyada kullanıldığı gibi Ortopedi ve Travmatoloji?dir.
 
Genel olarak kas ve iskelet sistemi hastalıkları olarak bilinir. Diğer bir şekilde söylenirse ekstremiteler (kollar ve bacaklar) , omurga ve leğen kemiği bölgeleri veya diğer bir deyişle kafa kaidesinden, tırnak ucuna kadar tüm eklem, kemik, kas ve bağlantılı dokuları (damar,sinir,omurilik) içerir. Damar, sinir ve omurilik hastalıklarının tedavisi ile öncelikli olarak ilgilenmese de, bu dokular ortopedik cerrahın her an karşısındadır ve bunları da bilmek durumundadır. Son yıllarda teknoloji ve bilimsel ilerlemelerin ışığında,  belki de en hızlı ilerleyen, değişen ve hatta kapsamı genişleyen bir branştır.

Travmatoloji en önemli ikinci komponenti ve çok özellikli, daha çok acil tedavi içeren dalıdır. Her ortopedik cerrahın temel travmatoloji donanımı ve genel cerrahi donanımı olması gereklidir.

Ortopedi ve travmatoloji, son yıllardaki kapsam genişlemesi sonucu alt branşlara ayrılmıştır :

Alt Dalları:

  • Travma Cerrahisi
  • Omurga Cerrahisi
  • El cerrahisi ve Mikrocerrahi
  • Çocuk ortopedisi (Pediatrik Ortopedi)
  • Spor cerrahisi (Artroskopik Cerrahi)
  • Artroplasti (Protez Cerrahisi)
  • Rekonstrüktif Cerrahi (Deformite ve Boy Uzatma Cerrahisi)
  • Ayak – Ayak Bileği Cerrahisi
  • Ortopedik Onkoloji

 

Ortopedi ve Travmatoloji İle İlgili Uzmanlar

Tüm Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanları

Ortopedi ve Travmatoloji Soruları

Ayak Parmağımda ağrı ve şişlik

merhaba doktor bey/hanım sağ ayağımın başparmağımın yanındaki parmakta şişlik ve ağrı söz konusu. az da olsa parmakları hareket ettirebiliyorum. şişlik orantısı çok yüksek. ağrı dokununca ve hareket ettirince ikinci boğumdan sanki geliyor gibi bir seçenek var mı?

dizde sıvı boşalması

merhabalar hocam sizden randevu almak istiyorum fakat alamıyorum lütfen yardımcı olurmusunuz çok rica ediyorum

Yürüme Problemi

hocam iyi günler rahatsız ediyorum kusura bakmayın öncelikle ben sizi babam hakkında rahatsız edicem önceden yıllar önce yürüyebiliyordu rahatca zamanla yürüyemez hale geldi oturup egilemez kalkamaz hareket edemez hale geldi hastanelere gittik defalarca bize hep 5 6 sene sonra platin takıcaz diyip geçiştirdiler en son sizi duydum bilgi almak istedim babamın yürümesini çok istiyorum?

yürümek

hocam iyi günler rahatsız ediyorum kusura bakmayın öncelikle ben sizi babam hakkında rahatsız edicem önceden yıllar önce yürüyebiliyordu rahatca zamanla yürüyemez hale geldi oturup egilemez kalkamaz hareket edemez hale geldi hastanelere gittik defalarca bize hep 5 6 sene sonra platin takıcaz diyip geçiştirdiler en son sizi duydum bilgi almak istedim babamın yürümesini çok istiyorum?

Atel takildi

Merhabalar hocam sağ orta parmagima atel takildi is yerinde orta parmagim kesildi ve sinirlerim kopmus orta parmagima ameliyatla atel takildi ne kadar sürede cikar atel acaba

bilek ağrısı

hocam merhaba yaklaşık 2 ay önce halı saha maçında top sol el bileğime geldi sonrasında aşağı yukarı hareketlerde kısıtlama oldu mr çekindim doktorum bileğimde yırtık oluştuğunu söyledi ve daha fazla bilgi vermedi ve ilaçta yazmadı tedavi nedir bu gibi yırtılmalarda ameliyatmıdır çözüm yardımcı olursanız sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim.

EL KIRIĞI

27.2.2018 15:25 S62.1 -KARPAL KEMİK(LER)İN DİĞER KIRIĞI TEŞHİSİ KONDU,ALÇIYA ALINDI ,15 GÜN SONRA BİR BAŞKA HASTANADE S52.5 -RADİUS ALT UÇ KIRIĞI TEŞHİSİYLE KARŞILAŞTIK,20 GÜN SONRA ALÇI ALINDI.ÖNCEKİ TEŞHİS VE SONRAKİ TEŞHİS BENİ ŞAŞIRTTI. ARZ EDERİM

G98 SİNİR SİSTEMİNE BAĞLI SKOLYOZ

Merhaba ben 1986 doğumluyum gecen gun ilkkez yıllar sonra sma olduğumu öğrendim bunun bir tedavisi yokmu yetişkinlerde cevap için şimdiden çok teşekkür ediyorum

kalça protezi ameliyati

22 yaşındayım ameliyat olmak istiyorum. Ameliyattan sonra neleri eskisi gibi yapamam. Veya tekrar yürüyememe gibi bi riskim var mi.

Kaeklem iltihaplanması

Tedavi ilacı öner