TR Doktor

Ortopedi ve Travmatoloji Nedir?

Ortopedi ve Travmatoloji , Ortopedik cerrahi ülkemizde kısaca ortopedi olarak bilinir, ancak tamamen cerrahi bir branştır ve doğru adı, tüm dünyada kullanıldığı gibi Ortopedi ve Travmatoloji?dir.
 
Genel olarak kas ve iskelet sistemi hastalıkları olarak bilinir. Diğer bir şekilde söylenirse ekstremiteler (kollar ve bacaklar) , omurga ve leğen kemiği bölgeleri veya diğer bir deyişle kafa kaidesinden, tırnak ucuna kadar tüm eklem, kemik, kas ve bağlantılı dokuları (damar,sinir,omurilik) içerir. Damar, sinir ve omurilik hastalıklarının tedavisi ile öncelikli olarak ilgilenmese de, bu dokular ortopedik cerrahın her an karşısındadır ve bunları da bilmek durumundadır. Son yıllarda teknoloji ve bilimsel ilerlemelerin ışığında,  belki de en hızlı ilerleyen, değişen ve hatta kapsamı genişleyen bir branştır.

Travmatoloji en önemli ikinci komponenti ve çok özellikli, daha çok acil tedavi içeren dalıdır. Her ortopedik cerrahın temel travmatoloji donanımı ve genel cerrahi donanımı olması gereklidir.

Ortopedi ve travmatoloji, son yıllardaki kapsam genişlemesi sonucu alt branşlara ayrılmıştır :

Alt Dalları:

  • Travma Cerrahisi
  • Omurga Cerrahisi
  • El cerrahisi ve Mikrocerrahi
  • Çocuk ortopedisi (Pediatrik Ortopedi)
  • Spor cerrahisi (Artroskopik Cerrahi)
  • Artroplasti (Protez Cerrahisi)
  • Rekonstrüktif Cerrahi (Deformite ve Boy Uzatma Cerrahisi)
  • Ayak – Ayak Bileği Cerrahisi
  • Ortopedik Onkoloji

 

Ortopedi ve Travmatoloji İle İlgili Uzmanlar

Tüm Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanları

Ortopedi ve Travmatoloji Soruları

Ayak Parmağımda ağrı ve şişlik

merhaba doktor bey/hanım sağ ayağımın başparmağımın yanındaki parmakta şişlik ve ağrı söz konusu. az da olsa parmakları hareket ettirebiliyorum. şişlik orantısı çok yüksek. ağrı dokununca ve hareket ettirince ikinci boğumdan sanki geliyor gibi bir seçenek var mı?

skolyoz

İyi günler.Çektirdiğim röntgen sonucu öğrenmiş olduğum bir skolyoz rahatsızlığım mevcut herhangi bir ağrı veya duruş bozukluğum yok ve gittiğim doktor derecesinin tam bilmemekle birlikte 10 dereceden az olabileceğini söyledi ve sadece yüzme ve barfiks önerdi.Ancak benim polislik hayalim var ve bu durumdan dolayı elenebilirmiyim ve omurgamdaki eğriliği düzeltmek için ne yapmam gerekiyor acaba yaşım 24 yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkür ederim

kemik erimesi

her iki femur başı deforme görünümünde olup her iki femur baş boyun bölümünde subkondral defektlerin eşlik ettiği yoğun ödem izlenmektedir bu benim mr sonucum ne düşünüyorsunuz

protez

bilek dezartikülasyonunda bilek ünitesi kullanılır mı?

catlak

Oğlum iki yaşında sol bilegin yan tarafında çatlak var ve alçıda kaç günde iyileşir hocam tam bir hafta oldu

dizde sıvı boşalması

merhabalar hocam sizden randevu almak istiyorum fakat alamıyorum lütfen yardımcı olurmusunuz çok rica ediyorum

omuz ağrısı

Hocam merhaba, 6 ay önce sağ omzumdan yırtık (ameliyat sonrası 1,5 cm bir yırtığın dikildiği belirtildi) nedeniyle ameliyat oldum, ağrılar geçmedi, mr çektirdim, buna göre - Supraspinatüs tendonunde yoğun tendinozis ve mikrointertisiel yırtıklar ile bursal yüzde artiküler yüzde milimetrik yırtıklara bağlı düzensizlikler mevcuttur. Yapışma yerinde milimetrik endosopatik kist mevcuttur. -İinfraspinatus düzeyinde ankor mevcuttur. Ankor çevresinde ödem mevcuttur. İnfraspinatus intakttır. -Subakromial subdeltoid bursada sıvı artışı milimetrik sıvı artıiı mevcut olup, bursit ile uyumludur. Yorumlayabilirseniz mutlu olurum.

Atel takildi

Merhabalar hocam sağ orta parmagima atel takildi is yerinde orta parmagim kesildi ve sinirlerim kopmus orta parmagima ameliyatla atel takildi ne kadar sürede cikar atel acaba

Yürüme Problemi

hocam iyi günler rahatsız ediyorum kusura bakmayın öncelikle ben sizi babam hakkında rahatsız edicem önceden yıllar önce yürüyebiliyordu rahatca zamanla yürüyemez hale geldi oturup egilemez kalkamaz hareket edemez hale geldi hastanelere gittik defalarca bize hep 5 6 sene sonra platin takıcaz diyip geçiştirdiler en son sizi duydum bilgi almak istedim babamın yürümesini çok istiyorum?

bilek ağrısı

hocam merhaba yaklaşık 2 ay önce halı saha maçında top sol el bileğime geldi sonrasında aşağı yukarı hareketlerde kısıtlama oldu mr çekindim doktorum bileğimde yırtık oluştuğunu söyledi ve daha fazla bilgi vermedi ve ilaçta yazmadı tedavi nedir bu gibi yırtılmalarda ameliyatmıdır çözüm yardımcı olursanız sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim.