TR Doktor

Prof. Dr. Müge ÖZCAN

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları (KBB)

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları (KBB) branşında ANKARA ilinde kendi muayenehanesinde görev yapmaktadır.

Profil Görüntüleme

Son 30 Günlük

Soru
Sor

Soru Sor

İletişim Bilgileri

Cinnah caddesi 53/4


ozcanmuge@gmail.com

www.profdrmugeozcan.com

Verdiği Hizmetler

Alerjik Rinitler ve Alerji Deri Testleri Alerjik Olmayan Rinitler Horlama ve Obstruktif Uyku Apnesi Rinosinuzitler ve Burun Polipleri Septum Deviasyonu (Burun Ara Bölme Eğriliği) Endoskopik Sinüs Cerrahisi ve Balon Sinoplasti Koku Bozuklukları ve Tedavisi Burun ve Sinüs Tümörleri İşitme Azlığı ve Kayıpları Ventilasyon Tüpü Yerleştirilmesi Balon Tuboplasti Kronik Otit Cerrahisi (Kulak Zarı Delikleri ve Akıntı) Stapes Cerrahisi (Otoskleroz kemikçik zincir kireçlenmesi) Koklear İmplant (Biyonik Kulak) Bademcik ve Geniz Eti Problemleri Seröz Otit (Orta Kulakta Sıvı Birikimi) Tekrarlayıcı Akut Otit Doğumsal İşitme Kaybı Baş-BoyunTümörleri Tükürük Bezi Hastalıkları Boyunda Lenf Bezesi/Kitle

Sorular ve Cevaplar

Ovoid lenf nodu Kasim ayinda ortada hic bir neden yokken lenfim sisti bunun uzerine kbbye gittim usg ve kan tahlili yapildi usgde sag submabdibular en buyugu 16mm solda 15mm capinda duzgun konforlu ovoid bir kac lenf nodu mevcuttur yaziyor kan tahlilimde eos# 0,85 // eos% 9.3 // neut%44.6 // hgb15.1 bu guncel kan tahlilim crpmde bisi yok fakat ben lenfimin sistigini fark ettigim kasim ayinda 1 hafta boyunca gece terlemelerim oldu 2 kez uzrimi degistiriyordum dr bana bunlarin basen sisebilicegini ve bisi olmadgini soyledi ama dahiliyedr bi baksin dedi sonuclarimi ve gece terledigimi soyledim buna istinaden tiroitlerime bakti ve bununlarin yillarca sis kalablicegini soyledi ama bugun fark ediyorum ki ekike daha farkli geliyor sol tarafta sis olan lenfimin altinda bi sisligin daha mevcut oldugunu fark ettim endiseliyim ne yapmam gerek bilmiyorum yardimcu olur yonlendirirseniz memnun olurum
Uzmanın Cevabı: Merhaba. Anladığım kadarıyla şişen lenf bezeleri boyunda. Bu durumda ilk olarak burun, geniz, boğaz, yutak ve gırtlak muayenesi yapılıp bir odak olup olmadığına bakılır. Zannederim meslektaşım bunlara bakmıştır. Eğer bir odak bulunamazsa ve şişlik devam ediyorsa, hele de sizin gibi gece terlemeleri varsa bir hematoloğa gitmek gerekir. Hematolog isterse, boyundaki bezelerden biyopsi yaparız. Muayene randevusu almak isterseniz 0545 514 40 80 nolu telefonu arayabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.
Bogaz Bogaz niye sürekli balgam yapar
Uzmanın Cevabı: Merhaba. Muayene etmeden görüş bildirmek mümkün değil. Muayene olmak isterseniz 0545 514 40 80 nolu telefondan randevu alabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.
Boyunda oluşan şişlikler Hayırlı günler hocam babam birer yıl aratla rektum ca ve mide ca ameliyatı oldu ameliyatta sonra enfeksiyon oluştu ve tedavisi yapıldı fakat 4 ay sonra boyun bölgesinde şişlikler meydana geldi ince iğne biyopsisi yapıldı,Biyopside: yayma preparatlarda kanamalı,kirli ve nekrobiyotik zeminde polimorfonükleer lökositlerden zengin yoğun mikst iltihabi hücre popülasyonu izlenmiştir. Tanı:bening sitoloji, boyun lenf nodu yazıyor Babam bu süreç içerisinde pette çekildi. Pette : Tiroid bezi sağ lob alt polde 11*7mm boyutlu hipodens nodüller lezyonda artmış FDG tutulumu izlenmiştir.(suvmax5*96) Histopatolojik verfikasyon önerilir. Boyunda sol submandibular, üst-orta-alt juguler, posterior servikal bölgelerde büyüğü üst juguler bölgelerde( ortası nekrotik ametabolik görünümde) 32*23 mm boyutlu lenf nodlarında ( Suvmax14.16) sağ retrofarengeal üst juguler ve posterior servikal bölgelerde büyüğü 12*7 mm boyutlu birkaç adet lenf nodunda (Suvmax7.57)artmış FDG tutulumu izlenmiştir.Güncel inceleme yenidir,Bu bulgu öncelikle metastaz lehine değerlendirilmiştir. Mediastende paratrakeal, aortpulmoner milimetrik lenf nodlarında patolojik FDG tutulumu izlenmemiştir. Sağ akciğer orta lobda minor fissür komşuluğunda milimetrik irregüler dansite artım alanında patolojik FDG tutulumu izlenmemiştir. Mide proksmikal kısmı izlenmedi(opere). Rezidü mide duvarlarında patolojik FDG tutulumu izlenmemiştir. Pelviste instestinal segmentlerde uyan lokalizasyonlarda heterojen paternde artmış FDG tutulumu izlenmiştir.( enflamatuar proses. Klinik korelasyon önerilir.) Rektum lojunda patolojik FDG tutulumu gösteren lezyon saptanmamıştır. Kemik iliğinde diffüz artmış FDG tutulumu(suvmax5.59) izlenmiştir( reaktif hiperplazik kemik iliği) yazıyor hocam nedir sonuç dönüş yaparsanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ediyorum kolay gelsin.
Uzmanın Cevabı: Merhaba. Öncelikle babanıza geçmiş olsun der, acil şifalar dilerim. Babanızda ilerlemiş düzeyde bir malignite söz konusu gibi duruyor. Bu tür durumlarda cerrahiye pek başvurulmaz. Sizi takip eden hekimlerin önerilerine dikkatle uymanızı tavsiye ederim. Sağlıklı günler dilerim.
Burun tıkanıklığı Doktor hanım merhaba.ben 4-5aydır şiddetli burun tıkanıklığı çekiyorum.4 gün sürüyor düzeliyorum bir hafta sonra tekrar başlıyor.geceleri uyuyamıyorum.sürwkli ağzımdan nefes alıp vermekten yorgun ve halsiz düşüyorum.çok sprey ve alerji ilacı kullandım ama geçmedi.sizce neden olabilir nasıl geçirebilirim
Uzmanın Cevabı: Merhaba. Mutlaka muayene olmanızı gerektiren bir durum söz konusu; burun ve geniz muayenesiyle yer kaplayan bir lezyon olup olmadığına bakmak ve gerekli tetkik tedaviyi uygulamak gerekir. Muayene olmak isterseniz 0545 514 40 80 nolu telefondan randevu alabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.
Kulak zar ameliyatı Meraba ben kulak zar ameliyatı oldum kulak kıkırdak dokusuyla zarım tekrar açılmış ne yapmam gerekiyor
Uzmanın Cevabı: Merhaba. Genel durumunuz müsait ise tekrar ameliyat olmayı gerektiren bir durum. Eğer yeni oluşan delik çok küçük ise ofis şartlarında yama da yapılabilir. Muayene olmak isterseniz 0545 514 40 80 nolu telefondan randevu alabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.
Tümü
Merak Ettiğiniz Soruları ve Rahatsızlığınızı Hemen Uzmana Sorun Uzmana Soru Sorun

Uzman Hakkında

Özgeçmiş

Prof. Dr. Müge Özcan, 1967'de Ankara'da doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Tarsus'ta okudu. Cengiz Topel Ortaokulu ve Tarsus Lisesi'ni okul birincisi olarak bitirdi.
Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi'ne 1984'te başlayan Prof. Dr. Müge Özcan, hazırlık sınıfını birincilikle bitirdi. 1990'da Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Yılın başarılı öğrencisi, Prof. Dr. M. Şeref Zileli Ödülü'nü aldı. 1991'de Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi'nden mezun oldu.
Kulak Burun Boğaz uzmanlık eğitimini Ankara Numune Hastanesi 1. KBB Kliniği'nde 1996 yılında tamamlayan Prof. Dr. Müge Özcan,
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1996-1999 arasında KBB Uzmanı, 1999-2003 arasında KBB Kliniği başasistanı olarak görev yaptı.
2003'te KBB doçenti olan ve Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1.KBB Kliniğine Şef Yardımcısı olarak atanan Prof. Dr. Müge Özcan,. 2011'de aynı hastanede KBB Kliniği Eğitim Görevlisi oldu.
2016'da Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Kliniğine Profesör olarak atandı, 2017'ye kadar görevine Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, dönüşümlü olarak devam etti. Prof. Dr. Müge Özcan, 2017'de Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Tıp Fakültesi'ne Profesör olarak atandı ve Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevlendirildi. 2018'de aynı hastanede KBB Kliniği Eğitim ve İdari sorumlusu oldu, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2019'da kapatılana kadar bu göreve devam etti.
2019'da Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından Ankara Şehir Hastanesi KBB Kliniği'nde Eğitim Görevlisi olarak görevlendirildi.
Prof. Dr. Müge Özcan, 2020'de kendi isteğiyle emekli oldu.
Mesleğine halen özel muayenehanesinde devam etmektedir.

Akademik Geçmişi

1-Ortaokul mezuniyetinde okul birinciliği, Tarsus Cengiz Topel Lisesi (1981)
2-Lise mezuniyetinde okul birinciliği, Tarsus Lisesi (1984)
3-Hazırlık Okulu birinciliği, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (1985)
4-Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Yılın başarılı öğrencisi, Prof. Dr. M. Şeref Zileli Ödülü (1990)

Sertifikalar

1-American Otolaryngologic Allergy, Alerji Kursu Sertifikası (2005)
2-Uyku bozuklukları ve polisomnografi kursu (Uykuder, 2008)

Mesleki Kariyer

Bilimsel kuruluşlardaki görevler
1-Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi (2012-2016)
2-Türk Rinoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi (2016-2018)
3-Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği Genel Sekreteri (2014-2016)
4-Uykuder Yönetim Kurulu Üyesi (2015-2018)
5-Çorum Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi (2016-2018)
6-Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Yeterlik Kurulu Sınav Komisyonu Üyesi (2013- 2016)
7-Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Yeterlik Kurulu Sınav Komisyonu Sekreteri (2016-2018)
8-Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Yeterlik Kurulu Sınav Komisyonu Başkanı (2018-2020)
9-Uykuder KBB Çalışma grubu (2012- 2016)
10-Kurs Genel Sekreteri: Uykuder 4. Uyku Bozuklukları ve 4.Uyku Teknisyenliği Kursu, 6-9 Haziran 2013, Swiss Otel, Ankara.
11-Kongre Genel Sekreteri: 12. Uluslararası Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi, 7-9 Nisan 2016, Sheraton Otel Kongre Merkezi, Ankara.
Kongre Genel Sekreteri: 41. Türk Ulusal Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi, 13 – 17 Kasım 2019, Titanic Delux Hotel,Antalya.
Bilimsel kuruluşlara üyelikler
1-Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği, İstanbul
2-Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği Derneği, Ankara
3-Türk Rinoloji Derneği, Ankara
4-Otorinolarenjik Allerji Derneği, İstanbul
5-Pediatrik Otorinolarengoloji Derneği, Ankara
6-Anatomi Araştırmaları Derneği, Ankara
7-European Academy of Allergy and Clinical Immunology
8-Türkiye Uyku Cerrahları Derneği, Ankara
9-Rinoplasti Derneği, Ankara
10-Uykuder, Ankara
 

Uzmanlık Alanları

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları (KBB)

Bilinen Diller

İngilizce

Kurum İmkanları

Ödeme Seçenekleri

Anlaşmalı Kurumlar

Makaleler

Horlama ve Küçük Dil Uzaması

Prof. Dr. Müge ÖZCAN

Küçük dil, yumuşak damağın en uç kısmında yer alır, kas yapısındadır ve mukoza ile sarılıdır. Görevi yumuşak damak ile birlikte yemeklerin genize kaçmasını önlemek, aynı zamanda boğazı süpürerek tükürükle nemlendirmektir.Küçük dilin uzaması, en çok horlayan kişilerde görülür. Genellikle küçük dille beraber yumuşak damak da uzar. Horlama uyku apneli hastalarda sık görülen bir...
Tüm Makaleler

Videolar


Tüm Videolar

Foto Galeri

Prof. Dr. Müge ÖZCAN Uzmanı İçin Yapılan Görüşler

Yorum ekleyin ve uzman ile ilgili görüşünüzü iletin

.
05/11/2020
Teşekkürler, Memnunum
.
26/09/2020
Memnunum
Tüm Yorumlar