TR Doktor

Hiçlik Makamı (Yaşam Koçluğu)

Adamın biri sormuş Nasreddin Hocaya

“Kimsin ? Hiç demiş Hoca, “hiç kimseyim. ”Dudak bükülüp önemsenmediğini görünce,sormuş Hoca: “Sen kimsin ? ”“Mutasarrıf”ım demiş adam kabara kabara. “Sonra ne olacaksın? ” diye sormuş Nasreddin Hoca.

“Herhalde vali olurum” diye cevaplamış adam…

“Daha sonra ?..” diye üstelemiş Hoca.

“Vezir” demiş adam. “Daha daha sonra ne olacaksın ?

“Bir ihtimal sadrazam olabilirim. “Peki ondan sonra ?

”Artık makam kalmadığı için adam boynunu büküp

“Hiiiç.” Demiş “Daha niye kabarıyorsun be adam, demiş Hoca.. Ben şimdiden, senin yıllar sonra gelebileceğin makamdayım:‘hiçlik makamı’ında...

Biz insanlar, kendimizi mesleğimizle, zengin yakınlarımızla ya da sahip olduğumuz güç ve maddi anlamda değerli şeylerle tanıtırız. Oysa gerçek anlamda hayata baktığımızda sahip olduğumuzu sandığımız bedenimiz bile bize ait değil. Adımızı bile bir başkası koydu. Kendi adımızı bile biz seçme şansına sahip olamadık.Buradan baktığımızda kendi adını bile seçemeyen bir bireyin dünyanın kaderini belirlemeye çalışması ne kadar saçma ve sonuçsuz kalacağı ortadadır. Biz insanlar bize verilen sanal bir güce kendimizi kaptırır ve küçük dağları yarattığımızı düşünürüz.

Halbuki kendi nefesine bile hakim olamayan biz insanların daha alçak gönüllü ve sade bir hayat yaşaması daha fazla huzur getireceği aşikardır. Öteki beriki, zengin fakir, güzel çirkin, kadın erkek, güçlü zayıf zihniyetinden uzak yaşayabildiğimiz kadar insan oluruz. Sen, ben ayırımından uzak ''biz'' olabildiğimiz derecede dünyadaşlarımızla barış ve birlik içinde yaşayabiliriz. Burada  Nasreddin hocanın ''Hiçlik''  felsefesinin bana hatırlattıkları işte bunlardır. Evet gerçek anlamda ''hiç'' olabildiğimiz kadar kendimiz oluruz. 

Diğer İlgili Makaleler