TR Doktor

Uzm. Psk. Emine ÖZDEMİR

Psikoloji

Psikoloji branşında Osmaniye ilinde kendi muayenehanesinde görev yapmaktadır.

Uzmanın Sosyal Medya Hesapları

İletişim Bilgileri

Osmaniye Katarsis Psikoterapi Merkezi, Rahime Hatun Mahallesi, 9077. Sk., 80020 Osmaniye Merkez/Osmaniye

Muayene ücretini öğrenmek için arayınız:
5323633333emineozdemirim@gmail.com

www.katarsis.net

Verdiği Hizmetler

Psikolojik BozuklukAile TerapisiAile- Çocuk TerapisiAile İçi İletişim SorunlarıPanik BozukluğuDepresyonDuygu Durum BozukluğuVajinismusAnksiyete BozukluğuSosyal FobiYeme BozukluğuUyku BozukluğuObsesif Kompülsif Bozukluk (OKB)Travma Sonrası Stres BozukluğuAlt Islatma (Gece İşemesi Enürezis)Somatoform BozuklukDikkat Eksikliği Ve HiperaktiviteDavranış BozukluğuDürtü Kontrol BozukluğuEMDR TerapisiBireysel TerapiOyun TerapisiPanik AtakSınav KaygısıMotivasyon EksikliğiOkul FobisiOkul BaşarısızlığıKardeş kıskançlığıPandas

Sorular ve Cevaplar

kararsızlık birine karşı ne hissettiğimi bilmiyorum. konuşmasam özlüyorum. sürekli hislerim düşüncelerim ve kararlarım değişiyor lütfen yardım edin ne yapmalıyım?
Uzmanın Cevabı: Merhaba karar verme becerisi küçüklükten itibaren edinilen bir beceridir. Küçükken ebeveynlerimiz çoğu kez bizim adımıza karar verdikleri için bu becerimiz yeteri kadar gelişmemiş olabiliyor. Karar verirken duygularımız ve aklımız çeliştiği zaman genellikle iki seçenekten birini uyguluyoruz. Ya duygusal kararlar alıp, bu kararlarımız için mantıklı gerekçeler üretiyoruz veya mantıklı, akılcı kararlar alıp duygularımızı bu kararın uygunluğuna ikna edip içimize sindirmeye çalışıyoruz. Siz öncelikle hangi yöntemle karar verdiğinizi belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Eğer duygularınızla karar veriyorsanız, yanılmalarınız ve hatalarınız fazla olabilir. Çünkü duygular geçicidir, kalıcı değildir. Kararlarınızın belirleyicisi duygularınız olursa, bugün aldığınız bir karardan yarın pişmanlık duyabilirsiniz. Çünkü bugün hissettiğiniz duygular yarın devam etmeyebilir. Karar verme aşamasında daha objektif karar vermek için yaşadığınız durumu yaşayanın kendiniz değil de çok yakın olduğunuz birinin yaşadığını düşünün. Eğer böyle bir durumu yaşayan kişi çok değer verdiğiniz biri olsaydı ona neler önerir, ne tür kararlar vermesini tavsiye ederdiniz? Vereceğiniz kararı kendiniz için değil de çok yakın olduğunuz biri adına verdiğinizi düşünün. O zaman akılcı karar verme olasılığınız artacaktır. Karar verme aşamasında bilgisine güvendiğiniz kişilere danışmak da karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Sizin göremediğiniz detayları dışarıdaki insanlar daha iyi görebilir. Tüm çabalara rağmen karar vermede güçlük yaşıyorsanız profesyonel bir destek almanız da faydalı olacaktır. Sağlıklı ve isabetli kararlar verebilmeniz dileğiyle...
İlişki Merhaba hocam ben 23 yaşındayım Hangi kızla konuşayım en fazla 3 ay sürüyor ve benden sıkılıyorlar ne yapmalıyım ya da yapmamalıyım ?
Uzmanın Cevabı:

Merhaba 

Kişilerarası ilişkilerin sağlıklı bir şekilde sürmesi, hayat kalitemizi artırması ve mutlu hissetmemiz açısından önemlidir. Sosyal yapıya sahip bireyler olarak hepimiz, ilişklerimizde doyum sağlamak isteriz. 

İlişkilerin sağlıklı devam edebilmesi için, kişilerin birbirine karşılıklı güven ve saygı hissetmesi esastır. Birbirine güvenmeyen veya birbirlerinin tercihlerine saygı duymayan kişilerin ilişkisi uzun süreli olamaz. Ayrıca kişilerin beklentileri de gerçekçi olmalıdır. Yüksek beklentiler, karşılanamadığında hayal kırıklığı yaşanır. 

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise iletişim esnasında kullanılan üslûptur. iletişim esnasında kullanılan kelimeler; suçlayıcı, yargılayıcı veya kaba olursa ilişkiler yaralanır ve yıpranır. Olumsuz durumlarda bile iletişimde nezaketi korumaya özen göstermek gerekir.

İletişim konusunda yaşadığınız sorunların devam etmesi halinde çift terapisi desteğiyle sorunlarınızı kolaylıkla aşabilirsiniz.

Kişiler arası ilişkilerinizde çözüme ulaşabilmeniz dileğiyle... Selametle kalınız...

Anlatım Bozukluğu Hocam kolay gelsin ben 23 yaşındayım İzmir'de ikâmet ediyorum insanlarla yüzyüze konuşurken anlatım bozukluğu yaşıyorum ve akabinde yanlış anlaşılıyorum kendimi yüzyüze konuşmada ifade edemiyorum fakat mesaj yazarken böyle olmuyor anlatabiliriyorum derdimi sadece yüzyüze konuşmada sıkıntı yaşıyorum kitap okuyorum hatta en çok okuduğum tarzlar gerilim ve polisiye hocam sıkıntı nerede yardımcı olursanız sevinirim başka tarz kitap öneriniz varsa onlarıda değerlendiririm şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin.
Uzmanın Cevabı: Merhaba. Öncelikle cevap yazmadaki gecikmeden dolayı özür dilerim. Kendinizi sosyal ortamlarda ifade etmede zorlandığınızı anlıyorum. Sosyal ortamlarda konuşmak konusunda taşıdığınız kaygılar, sizin bu duruma karşı kaçınma yaşamınıza yol açabilir. Kaçınma yerine aşamalı bir şekilde maruz bırakma çalışması yapmak sizin yaşadığınız sorunu aşmanıza yardımcı olacaktır. "Kaygılı Çocuğa Yardım" isimli kitap bu sorunu aşabilmek konusunda size yardımcı olabilecek kaynak olarak okunabilir. Bu kitap sadece çocuklara değil, yetişkinlere de sorunu aşma konusunda yol gösteren faydalı bir kaynak. Bu kitabı okumanızı önerebilirim. Tüm çabanıza rağmen sorununuz devam ederse bir uzman desteği almanız sorunu aşmanızı kolaylaştıracaktır. Yaşadığınız sorunları en kısa sürede aşabilmeniz dileğiyle....
Şiddetli geçimsizlik Merhaba hocam ben meslegimden dolayi insanlarla ic iceyim esimle bu yüzden hergün tartışıyoruz aşırı şekilde hemde kaç defa boşanma durumuna geldik ama olmadi ben yolda yururken bile yanımdan bir bayan geçtiği zaman eşim sinirleniyor ve bana niye baktin ben seni tatmin etmiyormuyum felan diyor halbuki alakası yok ama artik çok sıkıldım bende 2 yaşında çocuğumuz var ona kıyamıyorum babasız büyümesini istemiyorum ilişkimiz çok zedelendi hem eşim hem ben ağıza alınmayacak sözler söylüyoruz birbirimize ne yapmalıyız ikimizinde yaşı küçük esim 20 ben 22 yaşındayım cahil diyorum ama benimde canıma yetti her evde sorun olur ama bizimki artık boyutunu aştı esim bana güvenmiyor ve bana sen neden beni kıskanmıyorsun diyor yani bu kıskançlık değil bence ne yapmalıyız hocam açık konuşmak gerekirse içimde sevgi saygı kalmadı ve esim beni tehdit ediyor ben ona anlaşmalı boşanalım ikimizde artık yiprandigimiz yeter dedim ama o bana küfür etti polise gider şikayet ederim kendime zarar veririm darp raporu alır esim yaptı derim diyor ve Bende mesleğimden olmamak için bişey yapmıyorum daha doğrusu yapamıyorum bana devlet kadının yanında sana inanmazlar diyor nafakanin 2 katını veririm sana yeterki bitirelim bu evliliği dedim hayir dedi beni seviyor mu sevmiyor mu anlamadim ama ben bu evlilikten soğudum artık yani aynı yatağa bile girmek istemiyorum sizce ne yapmalıyım hocam çok zor durumdayım ayrica her istediğini alıyorum telefon istedi iphone 8 aldım yani bana güzel davransa ona canımı veririm ama yok iste olmuyor pisikolga gidelim dedim ben deli değilim sen git dedi
Uzmanın Cevabı:

Merhaba, öncelikle cevap yazmadaki gecikmeden dolayı özür diliyorum. Uzun süredir profilime bakmayınca soruları görme olanağı bulamadım. 

Yazdığınız sorunlarla ilgili olarak şunu belirtmek isterim ki; evlilik sorunları çoğunlukla çift terapisi desteği almadan aşılması zor olan sorunlardır. Anladığım kadarıyla eşinizle yaşadığınız sorunlar kronikleşmiş ve çözüm adına adım atılması konusunda eşiniz isteksiz davranıyor. Böyle bir durumda çift terapisi seçeneği mümküm görünmediği için kendiniz ile ilgili olarak bireysel terapi desteği alabilirsiniz. Bireysel terapide sizin kendinizi daha güçlü hissetmeniz, sorunlarla başa çıkmada dayanıklılığınızı arttırmanız, sizi rahatsız eden konularda sınırlarınızı ortaya koymanız ve ilişkinizin devamı konusunda karar vermenizi kolaylaştırmanız terapi ile mümkün. 

Yaşadığınız sorun aşılmadığı müddetçe evliliğiniz, ilişkiniz ve siz daha fazla yıpranmaya maruz kalacaksınız. Bu durum çocuklarınızı da olumsuz etkileyecektir. Eşinizi ikna edemeseniz bile kendinizi daha güçlü hissetmek ve sağlıklı kararlar verebilmek amacıyla psikolojik destek almanızda fayda olacaktır. Belki çözüme ulaşmak sizin için kolay olmayacak ama en azından çaba göstermiş ve elinizden geleni yapmaya çalışmış biri olmanın verdiği huzuru yaşamış olursunuz. 

Sorunlarınızı en kısa sürede aşabilmeniz dileğiyle...

Çocuk psikoloji si Merhaba doktor hanım eşimle birlikte babam bizi ramazan umresine götürmek istiyor benimde 22aylik kızım var tabi 4. Çocuğumuz oluyor eşim götürmeyelim diyor orda bakamayız oraya ibadet yapmaya gidiyoruz diyor hem diğer çocuklara haksızlık olur diyor babamda umre çok kalabalık oluyor çocukla o dağlara çıkamazsın engel olur diyor ne yapacağımı bilmiyorum lutfen bana fikrinizi söyleyin ihtiyacım var çocuğumu bıraksam çok etkilenirmi size soruyorum lütfen cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler
Uzmanın Cevabı: Merhaba. Umreye çocukla gitmeniz hem sizin açınızdan, hem oyun çağındaki çocuğunuz açısından zor olacaktır. Ancak çocuğun psikolojik açıdan anneye bağlı olduğu bir dönemde 1 ay anneden uzak kalmak, çocuğun güven duygusunu olumsuz etkiler. Bu süreçte çocuğun kendini yakın gördüğü, güvendiği, anne olmadan yanında kalabildiği bir yetişkin olması, sizin sık sık çocuğu telefonla aramanız çocuk üzerindeki olumsuz etkiyi azaltabilir. Ancak bu olumsuz etkinin tamamen engellenme ihtimali yoktur. Bir çocuk için anneden 1 ay ayrı kalmak oldukça zordur. Başka bir yetişkin, bu sürecin etkisini azaltabilir ama tamamen engelleyemez. Bu bilgiler ışığında hem sizin için, hem çocuğunuz için sağlıklı bir karar verebilmenizi diliyorum.
Tümü
Merak Ettiğiniz Soruları ve Rahatsızlığınızı Hemen Uzmana Sorun Uzmana Soru Sorun

Uzman Hakkında

Özgeçmiş

2001 yılında Çukurova Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’nden mezun oldum. 
2012 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Aile Danışmanlığı Sertifika programını tamamladım. Yine aynı sene Prof.Dr.Şahin KESİCİ'den oyun terapisi eğitimi aldım.
2014 yılında 'Çözüm Var Sorun Yok' isimli ilk kitabım yayınlandı.
2015 yılında ise 'Suçlamayın Yol Gösterin' isimli ikinci kitabım okurlarıyla buluştu. 
2015 yılında Bilişsel Davranışçı Terapi Derneği'nin kurucusu ve yöneticisi Prof.Dr.Hakan TÜRKÇAPAR'dan BDT Psikoterapi Eğitimi aldım. 
2015 yılında Girne Amerikan Üniversitesi'den Doç.Dr. Linda FRAIM'den Çözüm Odaklı Terapi Eğitimi aldım.                                                                                               2015 yılında Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç.Dr.Fatih BAYRAKTAR'dan 

Akademik Geçmişi

Lisans - Çukuova Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Yüksek Lisans - Mersin Toros Üniversitesi Psikoloji

Sertifikalar

Mesleki Kariyer

Uzmanlık Alanları

Psikoloji

Bilinen Diller

İngilizce

Anlaşmalı Kurumlar

Makaleler

Vazgeçmek

Uzm. Psk. Emine ÖZDEMİR

Vazgeçmek deyince aklınıza ne geliyor?                Pes etmek mi? Terk etmek mi? Bırakmak mı?                Vazgeçmek kavramının çağrışımları olumlu mu? Olumsuz mu?                Gelin bu kavramı ele alalım ve bunun üzerinde biraz düşünelim.                Vazgeçmek, günlük yaşantımızda o kadar hayatımızın içinde, o kadar sık karşılaştığımız bir durum ki çoğu zaman fark edemediğimiz sıradan bir durumda,...

Sorunlu İlişkilerde Kaygı Faktörü

Uzm. Psk. Emine ÖZDEMİR

Kaygı kavramına kuramında genişçe yer veren Karen Horney, çocukluk döneminde ailesindeki olumsuz yaşantıların kişiler arası ilişkilerin nasıl etkilediğini ve kaygının bu ilişkileri nasıl şekillendirdiğini ele almıştır.                         Almanya'da dünyaya gelen Horney, aile üyeleriyle özellikle babası ve abisi ile sorunlar yaşamıştır. Babası abisinin üniversite okumasına izin verirken, kendisinin cinsiyetinden...

Anlam Arayışı ve Acılar

Uzm. Psk. Emine ÖZDEMİR

Hayatın anlamı deyince ilk akla gelen kişi, Logoterapi (Anlam Terapisi)’nin kurucusu Victor Frankl’dır. Victor Frankl'ın hayatı ve psikolojiye kazandırdığı terapi yöntemi, bu konuda bize ışık tutması ve farkındalığımızı artırması açısından önem taşır.                         “Hayatın anlamı  varsa, acının da anlamı vardır” diyen Victor Frankl, 2. Dünya Savaşı esnasında 4 milyondan fazla yahudinin...

Anksiyete (Kaygı) Faydalı Olabilir mi?

Uzm. Psk. Emine ÖZDEMİR

Kaygı, herkesin yaşayabileceği bir duygudur. Hepimiz ara sıra endişeli ve kaygılı hissedebiliriz. Ancak kaygının aşırı düzeyde yaşanması ve buna bağlı olarak günlük yaşantının kaygıdan olumsuz etkilenmesi zararlıdır. Bu tür bir kaygı, psikolojik destek alınarak müdahale edilmesi ve aşılması gereken bir duygudur. Günümüzde  kaygı bozukluğu en sık görülen psikolojik hastalıklardan biridir ve...
Tüm Makaleler

Videolar


Tüm Videolar

Foto Galeri

Hastaların Uzm. Psk. Emine ÖZDEMİR İçin Yaptığı Görüşler

Yorum ekleyin ve uzman ile ilgili görüşünüzü iletin

Yorumlar

.
07/12/2018
Evde aile içinde yaşadığım bazı sıkıntılarım vardı. Hayatı anlamsız buluyordum. Çevremdeki yakınlarım psikologa gitmem gerektiğini söylüyordu. Ama ben psikologun işe yaramayacağını düşünüyordum. Psikologa gitmeye sıcak bakmıyordum. Sonradan sorunlarım arttı. Depresyona girdim. Bir akrabamızın tavsiyesi üzerine farklı şehirde bulunan Emine Özdemir ile psikoterapi tedavisine başladım. Uzak bir şehirde olduğu için görüşmelerimiz skype üzerinden online oldu. İlk seans sonrası çok rahatladığımı fark ettim. Olumlu sonuç alınca terapiye devam ettim. 1 hafta sonra 2. görüşmemiz oldu. 3. seanstan sonra kendimi iyi hissettim ve sorularıma cevap buldum. Tedavim 3 seans sürdü. İyileşince tedaviyi bitirdik. Sorun yaşayan kişilere tavsiye ediyorum. Uzak şehirde olmak tedaviye engel değil. Online görüşme ile de sorunları atlatabilmek mümkün. Sorunlarımı yenmemde bana yardımcı olduğu için kendisine teşekkür ediyorum.
HÜRÜ K.
01/12/2017
Merhaba ben kızım için gitmiştim.Kızım içine kapanık,dışarı pek çıkmıyor ve bazı takıntıları vardı (sürekli el yıkamak,havluya silememek vs.) Ve sınav stresi yaşıyordu.Emine hanıma gittiğimizde ilk seansında bile etkisi olmuştu daha sonrasında 2 seansta bu sorunların hiçbiri kalmadı ve Emine hanıma çok teşekkür ediyoruz.Kesinlikle gitmenizi öneriyoruz.
.
15/08/2017
Sınav döneminde çok faydasını gördüm.Stres ve kaygı kontrolunden başlayıp zaman yönetmeye kadar destek aldım,hayallerımdeki bolumu kazandım.Cok tesekkurler
SULTAN L.
13/08/2017
Katarsis psikoterapi ailesine teşekkür ederim. Kardeşim için stres terapileri aldık.Uzman kadrosu ile profesyonel, aile sıcaklığını aratmayan ilgi ve alakaları ile samimi bir zaman geçirip sorunlarımıza beraber çözüm bulduk. Psikoterapist Emine Özdemir'e ayriyeten teşekkür ederiz.
Tüm Yorumlar
Gaziantep escort